فولادهای ابزار سرد کار SPK و AMUTIT

بسم الله الرحمن الرحیم

فولادهای ابزاری سردکار(فولاد SPK و فولاد آموتیت):     

  

فولاد SPK
فولاد SPK

                     

در حالت کلی جهت فرم دهی و برشکاری مواد در دماهای پایین از  فولاد SPK یا فولاد آموتیت استفاده می شود خنک کاری این فولاد ها برخلاف فولاد های ابزار کربنی در روغن و هوا انجام می شود. دارای چقرمگی و مقاومت به سایش مناسبی می باشند. با توجه به سرعت پایین سردکردن، جهت تولید قالب های بزرک که مشکل اعوجاج حین عملیات حرارتی دارند فولادهای ابزاری سردکار گزینه مناسبی می باشند. علت سرعت پایین خنک کاری(استفاده از روغن و هوا) حضور عناصر آلیاژی و در نتیجه قابلیت سختی پذیری بالاتر این نوع از فولادها می باشد. بدلیل سختی بالا ناشی از کربن، چنانچه در آب کوئنچ شوند منجر به ایجاد ترک می گردد.

از مهمترین فولادهای ابزاری سردکار می توان به فولاد SPK یا فولاد 1.2080 و فولاد 1.2510 (Amutit s) اشاره نمود. فولاد SPK دارای میزان کربن و کروم بالایی می باشد که این امر سبب تشکیل کاربید کروم شده و مقاوت به سایش بسیار بالایی ایجاد می کند. با افزودن عنصر تنگستن به آن فولاد 1.2436 SPK R)) و با افزودن تنگستن و وانادیم فولاد1.2601 (SPK N)L تولید می شود.

از مهمترین کاربرد فولا،دهای ابزاری سردکار می توان به ساخت ابزارهای تراشکاری و پانچ، ابزار برقوزنی، تیغه فرز اشاره نمود.

مهمترین این فولادها به همراه مشخصات، نامگذاری با استانداردهای مختلف و کاربردهایشان را می توانید در جدول فولادهای متال پارس مشاهده نمائید.

فولاد SPK به دو صورت گرد و تسمه قابل عرضه می باشد.

جهت آگاهی از موجودی انبار و سایز های موجود و همچنین قیمت با ما تماس بگیرید.

کالای مهندسی را از متخصصین آن خرید نمائید – متال پارس                   metalpars.com

ضمانت قیمت و کیفیت – متال پارس

جهت آگاهی از قیمت فولاد SPK و فولاد آموتیت  و ارائه مشاوره تخصصی با ما تماس حاصل فرمائید – متال پارس

 

مطالب مرتبط